Przejdź do głównej treści strony

Libański artysta przygotowuje spektakl o Andrzeju Lepperze

10 maja ruszają próby do ostatniej w tym sezonie premiery ‪#TPB‬ „Tu Wersalu nie będzie!” w reż. Rabih Mroue. Premiera 18 czerwca!

Rabih Mroué, reżyser prezentowanego na Festiwalu Prapremier spektaklu „Riding on a Cloud”, przygotowuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektakl o Andrzeju Lepperze – jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej ostatnich dwudziestu lat. Przewodniczący partii „Samoobrona” był politykiem wyjątkowo często obecnym w mediach, budzącym zazwyczaj bardzo silne emocje, zarazem jednak uparcie poddawany był łatwym i nieraz stereotypowym ocenom. Trochę tak, jakby rozmaite grupy społeczne projektowały na Leppera własne lęki, potrzeby i obsesje.
Znakomity libański artysta wspólnie z aktorami bydgoskiego teatru będzie przyglądał się postaci Leppera, jednocześnie odsłaniając nieoczywiste perspektywy polskiej transformacji. Przy pracy nad scenariuszem z Mroué współpracują Marta Keil, która jest również kuratorką projektu oraz Piotr Grzymisławski. Jest to pierwsza polska produkcja teatralna Mroué.