Przejdź do głównej treści strony

Naše nasilje i vaše nasilje

godzina:
25.09.2016 20:00 Kup bilet
miejsce: duża scena TPB
czas trwania: 1 h 15 min
przerwa: nie
reżyseria
Oliver Frljić
obsada
Tekst oparty na powieści Estetyka Oporu Petera Weissa
Adaptacja tekstu: Oliver Frljić Marin Blažević
Dramaturgia: Marin Blažević
Kostiumy: Sandra Dekanić
Scena: Igor Pauška
Światło: Dalibor Fugošić
Opieka artystyczna: Aenne Quiñones
Asystent reżysera: Barbara Babačić
Kierownictwo produkcji: Hannes Frey
Obsada: Barbara Babačić, Dasa Doberšek, Uroš Kaurin, Dean Krivačić, Jerko Marčić, Nika Miskovic, Dragica Potočnjak, Matej Recer, Blaž Sef

Spektakl w języku chorwackim z angielskim i polskimi napisami
teatr / producent
HAU Hebbel am Ufer w Berlinie, Koprodukcja Wiener Festwochen, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana, Kunstfest Weimar, Zürcher Theaterspektakel i Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka
kraj
Niemcy / Chorwacja / Słowenia / Austria

Czy obecnie sztuka nie ma tendencji do definiowania samej siebie, jako wkładu do ogólnego konsensusu? Czy nie powinna być raczej formą anty-konsensusu, anarchistycznym kontrprojektem przeciw obecnym systemom politycznym i gospodarczym oraz partykularnym interesom?

Chorwacki reżyser Oliver Frljić  w setną rocznicę narodzin Petera Weissa,  ponownie odczytuje jego ostatnią nowatorską powieść-esej Estetykę Oporu. Choć jest ona umiejscowiona pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, analogie do obecnej sytuacji są bardzo widoczne. Estetyka oporu jest obszerną powieścią szczegółowo opisującą powiązania sztuki z władzą polityczną. Sceniczna adaptacja Olivera Frljića bada obecny stan świata, a w szczególności sytuację Europy zadając pytanie o to, jakiego rodzaju współczesnej sztuki i teatru potrzebujemy w czasach, gdy Europa zmierza z w stronę nowej formy faszyzmu?

Znany ze swoich przedstawień, które zadają niewygodne i politycznie prowokacyjne pytania, Oliver Frljić był już gościem Festiwalu Prapremier w zeszłym roku z Aleksandrą Zec (HKD Teatr / Theatre Festival Rijeka). Swój najnowszy projekt oparł na wspólnej pracy zespołów chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece i słoweńskiego Teatru Mladinsko w Ljubljanie.

 

Oliver Frljić

Oliver Frljić urodził się w 1976 w  Bośnii i Hercegowinie. Reżyser, autor, aktor i teoretyk teatru. Mieszka i pracuje w Chorwacji, gdzie studiował filozofię, religioznawstwo i reżyserię. W 1995 roku założył Teatr Le Cheval, z którym zrealizował już ponad 40 projektów. Pracuje także dla chorwackiego radia. Za swoje przedstawienia otrzymał liczne nagrody, był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali m.in. na Stuckemarkt w Heidelbergu, na teatralnym biennale „Nowe Sztuki z Europy” w Wiesbaden oraz na festiwalu BITEF w Belgradzie. Współpracuje z Schauspielhaus w Grazu oraz z Schauspielhaus w Dusseldorfie,  czy z Hebbel am Ufer w Berlinie. Jest dyrektorem Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece.  Oliver Frljić jest ekspertem od śmiałych rewizji klasyki (m.in. Przebudzenie wiosny, Bachantki, Trzy siostry, Śmierć Dantona) i twórcą spektakularnych, autorskich projektów, w których zajmuje się miejscami dotkniętymi traumą, w obu jej wymiarach – zbiorowym i prywatnym. Frljić działa jak bezwzględny socjoterapeuta, konfrontujący społeczeństwo ze wszystkim tym, co trudne do przyswojenia, wypierane, fałszowane.

 

 

*spektakl zalecany dla widzów powyżej 16 roku życia