Przejdź do głównej treści strony

Radio Domówka

godzina:
24.09.2016 22:00 Wstęp wolny
miejsce: mieszkanie prywatne
kraj
Polska

Projekt Radio Domówka odwołuje się do poszukiwań nowych praktyk słuchania. W dobrze znanej formie domówki próbuje odnaleźć możliwość nowych sytuacji wynikających ze współczesnego doświadczenia grupowego odbioru muzyki. Radio Domówka koresponduje z jednym z założeń festiwalu związanym z inicjowaniem projektów w sferze społecznej poprzez praktyczne wypróbowywanie sytuacji kryzysowej i odnajdywaniu w niej nowego sposobu organizacji oraz jakości uczestnictwa.

Kultura wspólnego słuchania muzyki skupia się przeważnie wokół wielkich festiwali i imprez muzycznych. Kilka scen, setki wykonawców i namnożenie bodźców, wprowadzają uczestników w stan dźwiękowej dezorientacji. To czego słuchamy i jak to robimy wpływa, nie tylko na kształtowanie naszego słuchu i gustu muzycznego, ale jest integralnym procesem uczestnictwa w kulturze i społeczeństwie. Wymaga świadomego udziału.

Proces ten jest łatwo dostrzegalny, kiedy przyjrzymy się małym wytwórniom fonograficznym, które zmieniają, a właściwie powracają do starszych nośników. Bardzo często muzyka wydawana jest na płytach winylowych, bądź kasetach magnetofonowych, a nie, jak w większości przypadków, udostępniana w postaci niematerialnego pliku umieszczonego w sieci. Świat zaczynają podbijać małe i średnie festiwale, odbywające się często poza głównymi ośrodkami kulturalnymi, również w małych miasteczkach lub na wsiach. Organizatorzy takich imprez główny nacisk kładą na kameralność oraz popularyzację idei akustycznej ekologii. Intymny charakter mają koncerty urządzane w mieszkaniach, których inicjatorami są sprofesjonalizowane firmy zajmujące się organizacją tzw. house gigs. Koncerty w kawalerkach lub domach dla garstki gości to z pewnością ciekawa alternatywa dla festiwalowych bywalców zmęczonych słuchaniem trzech koncertów jednocześnie.

Radio Domówka to wieloprzestrzenna domówka, na której zagra DJ i dziennikarz radiowy (PR 3), Michał Margański. Set dj’ski, który wykona w jednym z bydgoskich mieszkań, będzie dostępny za pośrednictwem streamingu oraz transmitowany na żywo, na antenie radiowej Trójki w audycji Potrójne Pasmo Przenoszenia. Będąc w ruchu lub z dala od wydarzenia każdy może stać się uczestnikiem i włączyć się do wspólnej zabawy. Wspólna przestrzeń może być paradoksalnie w wielu miejscach. W domu, w mieszkaniu, w ogrodzie lub w parku. Wystarczy wejść na stronę Festiwalu Prapremier lub włączyć Polskie Radio Program Trzeci. W ten sposób w jednym czasie, w wielu różnych przestrzeniach będzie mogła bawić się i tańczyć nieograniczona liczba osób do tej samej muzyki. Wszystkich uczestników połączy ten sam dźwięk i rytm, pochodzący z jednego pokoju w mieszkaniu w Bydgoszczy.

Impreza w bydgoskim mieszkaniu odbędzie się w formule silent disco, a wstęp na imprezę jest darmowy po wcześniejszej rejestracji (na adres radiodomowka@festiwalprapremier.pl). Rejestracja na imprezę trwa 1-22.09. Dokładny adres mieszkania zostanie podany uczestnikom wydarzenia drogą mailową 23.09 ok. godziny 15.

Transmisja on-line setu Michała Margańskiego pojawi się również w Klubie Festiwalowym.

 

 

 

Plan transmisji:

22.00 – 00.00 Transmisja on-line

00-00 – 02.00 Transmisja na antenie Trójki / on-line

02.00 – 03.00 Transmisja on-line