Przejdź do głównej treści strony

16.10. | Wściekłość

godzina:
16.10.2017 18:00 Kup bilet
miejsce: duża scena
czas trwania: 180 min
przerwa: tak
reżyseria
Maja Kleczewska
obsada
przekład Karolina Bikont
dramaturgia Łukasz Chotkowski
scenariusz sceniczny Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
scenografia Zbigniew Libera
kostiumy Konrad Parol
muzyka Cezary Duchnowski
reżyseria światła Piotr Pieczyński przy współpracy Zbigniewa Libery i Ewy Łuczak
wideo, found footage Ewa Łuczak
asystenci reżysera Zofia Gustowska, Grzegorz Simborowski
asystentka scenografa Ewa Małas
inspicjentka Sylwia Merk
obsada Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Kaya Kołodziejczyk, Mamadou Goo Ba, Michał Czachor, Michał Jarmicki, Mateusz Łasowski, Arkadiusz Pyć, Julian Świeżewski, Robert Wasiewicz, Tadeusz Żak

Spektakl dla widzów dorosłych. W spektaklu wykorzystywane są głośna muzyka, elementy pirotechniczne oraz drastyczne obrazy.
teatr / producent
Teatr Powszechny w Warszawie
kraj
Polska

Elfriede Jelinek zaczyna pisać Wściekłość po zamachu w redakcji pisma „Charlie Hebdo” oraz po zabiciu czterech klientów sklepu z żywnością koszerną. Tym, którym mówi we Wściekłości jest indywidualny głos, najczęściej jednak jest to „my”, które płynnie przechodzi ze strony ofiar na stronę bojowników. Stajemy się ofiarami narcystycznego, oślepiającego gniewu samozwańczych bojowników, którzy głoszą, że ich los jest losem świata. Osieroceni po wielokroć – przez ojca, matkę, ojczyznę, własność i kierunek – osierocają innych. Dlatego też ciągle zmienia się i zlewa perspektywa mówiących: zorkiestrowana wściekłość, która likwiduje wszelkie wątpliwości i wszelki bezwład, stwarzając pewność i reguły gry. Pewne jest, że Jelinek napisała sztukę, która stała się smutną prognozą rzeczywistości, która trwa. „Mogłabym pisać Wściekłość w nieskończoność” – mówi Jelinek.