Przejdź do głównej treści strony

06.10 | Sprawa. Dzieje się dziś | PREMIERA

godzina:
06.10.2018 19:00 Kup bilet
07.10.2018 16:00 Kup bilet
miejsce: mała scena
reżyseria
Martyna Majewska
obsada
reżyseria Martyna Majewska
adaptacja Martyna Majewska, Daria Sobik
dramaturgia Daria Sobik
scenografia i kostiumy Anna Haudek
muzyka Ina West
video VJ Emiko
inspicjent Adam Pakieła
obsada Dagmara Mrowiec-Matuszak, Małgorzata Witkowska, Paulina Wosik oraz Damian Kwiatkowski

na podstawie Sprawy Moniki Marii Morozowicz – Szczepkowska
teatr / producent
Teatr Polski Bydgoszcz

Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.

Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa. Dzieje się dziś” jest projektem, który oddaje głos osobistej historii.

Dramat Morozowicz – Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi.